Siyaset

Sayın İşleri Bakanlığı Kuruldu

Önceki akşam Cumhurbaşkanlığı tarafından “Sayın İşleri” adı altında yeni bir bakanlık kuruldu. Bakanlığa atanan Sami Çörtük, basın toplantısıyla bakanlığın neler yapacağını anlattı:
“Şimdi arkadaşlar biliyorsunuz, bu CHP zamanında böyle bir bakanlık yoktu. Bunların zamanında bir imam “Allah-ü ekber” diye tekbir aldığı için ceza almıştı. Ekmeği de karneyle dağıtmışlardı. Sayın Cumhurbaşkanının tenzipleriyle bu bakanlığı atandım. Ülkenin refahına önemli katkılarımız olacak.
Biliyorsunuz ülkede vatansever ve terörist listesi sürekli olarak değişiyor. Bugün vatansever olan yarın bakıyorsunuz terörist olmuş veya tam tersi. Bakanlığımızın ana amacı her 15 günde bir liste yayınlayarak kimlere terörist, kimlere sayın denileceğinin belirlenmesidir. Tabi ani durumlarda illa bu 15 günü bekleyeceğiz diye bir şey yok. Herkes bakanlığın sayfasından güncel listeyi takip etsin.Sayın diye hitap edilecekler listesinin başında tabi ki devlet büyüklerimiz geliyor. Allah onları başımızdan eksik etmesin, bizim ömrümüzden alıp başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, onlara versin. Böylece listeyi aynı zamanda uyguluyorum bakın.
Terörist diye hitap edileceklerin başında ise Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen olmak üzere vatanın ve devletin bölünmez bütünlüğünü kast edenler yer almakta. Bu liste zamanla genişleyecek tabi. Ülkede çok vatan haini, dış güçlerin maşası var. Hepsini bu listeye koyacağız.
Terörist başı, bebek katili Abdullah Öcalan bu listenin değişmez üyesiydi zaten. Gerçi bir ara devletimiz mektubunu falan okudu, kardeşini TRT’ye çıkardı; ama kendisi hiçbir zaman sayın denecek kadar yükselmedi. Öteki isim meselesi karışık biraz. Kendisi için en çok “Hocaefendi” denildi. Zaten bu “efendi” kavramı alt sınıflar için kullanılır. Kapıcıya efendi dersiniz; ama doktora bey dersiniz. Malum eski Türki filmlerindeki Hoca karakterleri de pek açısı değildi. Aslında sübliminal olarak aşağılama taa o zamanda başlamıştı, onu şeytmeye çalışıyorum. Sayın diyenler STV ekibiydi zaten”.
Bir basın mensubunun “terörist” ve “sayın” hitaplarının alternatifi olarak terbiyesiz, hain, Alla belasını veresice, çok muhterem gibi kelimelerin de kullanılıp kullanılmayacağı sorusu üzerine Sayın Bakan şunları söyledi:
“Kesinlikle hayır arkadaşlar, bu kelimelerle hitap edeceksiniz. Zaten bu muhterem kavramının kullanımına ayrıca dikkat edin. Bakın geçen gün bir vekil, Gazi Meclis çatısı altında FETÖ’ye sayın dedi. Tabi dil sürçmesi bu, ama maazallah sıradan bir kişi söyleseydi başına gelecekleri biliyorsunuz” dedi.
Bir başka basın mensubunun listede olmayanlara ne şekilde hitap edileceği sorusu Sayın Bakanı biraz kızdırdı:
“Sormayın böyle karışık sorular. Şu an CHP döneminde olmayan bir özgürlüğü yaşıyorsunuz. Listede adı olmayanlara sadece ismen hitap edilecek, ad-soyad şeklinde. Zorda kalırsanız “bey” veya “hanım” diyebilirsiniz” diye cevap verdi.
Basın toplantısından sonra CHP döneminde çekilen susuzlukla ilgili bir propaganda filmi izletildi. A Haber bu yayını canlı yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir